O czym warto pamiętać podczas montażu okapu kuchennego?
Chcesz zamontować okap kuchenny, jednak nie wiesz, jak się za to zabrać? Dowiedz się, w jaki sposób urządzenie powinno zostać umiejscowione w kuchni i sprawdź, o czym należy pamiętać w trakcie tej czynności.
Montaż okapu kuchennego – dlaczego jest ważny?
Okap kuchenny to jedno z ważniejszych urządzeń w pomieszczeniu kuchenny. Sposób jego montażu wpływa na jego późniejszą efektywność. Praca urządzenia jest bowiem związana z podłączeniem go do gniazda elektrycznego, a także w niektórych przypadkach, do instalacji zewnętrznej budynku. Trzeba jednocześnie podkreślić, że to, w jaki sposób okap kuchenny będzie zamontowany w kuchni, ma znaczenie również w ostatecznym wyglądzie wnętrza. Czynność ta wpływa więc na wiele kwestii, wśród których wymienia się przede wszystkim:
- estetykę wnętrza,
- skuteczność sprzętu,
- wydajność urządzenia,
- tryb pracy,
- uniknięcie ewentualnych szkód,
- trwałość działania okapu.
Jak zamontować okap kuchenny – wyciąg czy pochłaniacz?
To, w jaki sposób okap kuchenny zostanie zamontowany, poprawia jego ogólną jakość. Dzięki zadbaniu o odpowiednie kroki możliwe jest późniejsze efektywne korzystanie z okapu kuchennego. To wpływa natomiast na zadowolenie i ogólny komfort domowników. Trzeba bowiem podkreślić, iż główną funkcją tego urządzenia jest niwelowanie ulatniających się nieprzyjemnych zapachów podczas gotowania, przy jednoczesnym oczyszczaniu powietrza. Okapy dzielą się na dwa modele: wyciągi i pochłaniacze. Oba warianty pracują w innym trybie, z tego powodu wymagają nieco innego podłączenia.
- Wyciągi – działają w trybie otwartym, co oznacza, że wchłaniane przez nie powietrze jest bezpośrednio usuwane na zewnątrz budynku mieszkalnego. Chęć montażu tego rodzaju urządzenia wymaga od domowników posiadania komina wentylacyjnego, do którego konieczne jest podłączenie sprzętu.
- Pochłaniacze – montaż tego wariantu okapu kuchennego jest nieco łatwiejszy. Pochłaniacze działają w trybie zamkniętym, co nie wymaga ingerencji w zabudowę ścienną budynku. Konieczne jest natomiast regularne wymienianie filtrów, odpowiedzialnych za oczyszczanie powietrza.
Oba warianty urządzeń można znaleźć w sklepie Ciarko Design. Dostępne tam urządzenia charakteryzują się nie tylko niebywałą funkcjonalnością, ale również estetycznym designem. Co więcej, ze względu na wysoką innowacyjność, sprzęt jest niezwykle prosty w montażu.
O czym pamiętać przy montażu okapu kuchennego?
Podczas montowania okapu kuchennego warto uwzględnić kilka istotnych czynności, które mają wpływ na to, w jaki sposób urządzenie będzie funkcjonowało w przyszłości.
Montaż do rury wentylacyjnej
Decydując się na okap kuchenny typu wyciąg, konieczne jest przymocowanie go do rury wentylacyjnej. Przed jakąkolwiek ingerencją w budynek, warto upewnić się, że czynność ta jest możliwa. Na tę opcję najczęściej decydują się właściciele domów, a nie mieszkań. W kamienicach lub blokach nie zawsze bowiem istnieje możliwość podłączania urządzenia do kanału zewnętrznego.
Odległość od płyty grzewczej
Aby okap kuchenny w odpowiedni sposób odprowadzał nieprzyjemne zapachy i parę wodną z powietrza, w trakcie montażu dobrze jest uwzględnić odległość, w jakiej urządzenie zawiśnie nad płytą grzewczą. Najczęściej wskazuje się niżej wymienione wysokości:
- okap przyścienny: skośny ok. 40-50 cm; okrągły, prostokątny, w kształcie litery T: 60-70 cm,
- okap wyspowy: 60-70 cm,
- okap teleskopowy: 50 cm,
- okap sufitowy: 150 cm,
- okap do zabudowy: 50 cm.
Odległość jest jednak uzależniona zarówno od rodzaju okapu kuchennego, jak i tego, jaka płyta grzewcza znajduje się w kuchni. W przypadku płyty gazowej odległości powinny być nieco większe niż w momencie instalacji płyty elektrycznej.
Miejsce montażu
Bardzo ważną kwestią, o której trzeba koniecznie pamiętać już w trakcie projektowania rozłożenia wnętrza kuchennego, jest miejsce montażu okapu kuchennego. Wiąże się to bowiem z umiejscowieniem płyty grzewczej. W tym przypadku warto zapoznać się z zasadą trójkąta roboczego i odpowiednio rozplanować poszczególne strefy, tak aby domownicy czerpali jak największą przyjemność z gotowania. Okap kuchenny powinien być zamontowany na jak najbardziej stabilnym gruncie. Najlepiej sprawdzają się do tego ściany z cegły, pustaków i betonu.
Najnowsze komentarze