Jak przedstawia się kalendarium prac w listopadzie
Ogrodnictwo to ciężki kawałek chleba. I warto choć trochę zapoznać się z tego rodzaju hobby. Ono jest wspaniałym sposobem na spędzenie czasu na świeżym powietrzu. I można tu wiele również zyskać. “Uzależnienie od ogrodnictwa nie jest najgorszym spośród wszystkich życiowych wyborów.” – Cora Lea Bell
Listopad, choć martwy już miesiąc, to wymaga działań w ogrodzie.
Wyróżnić można takie działania w Kalendarium prac ogrodniczych w listopadzie jak, między innymi:
- okrycie roślin, które nie są odporne na przymrozki, mroźne zimy,
- okopczykować krzewy róży,
- zgrabić liście, które już opadły,
- można podlewać rośliny, które są odmianami zimowymi,
- wykopać rośliny, które tego wymagają,
- zasadzić cebulki kwiatów, które pozostały z zapasów,
- ochrona donic, kwiatów, roślin przed niskimi temperaturami,
- zastosowanie liści, które już opadły na kompost,
- zabezpieczenie roślin w sposób taki, jak: torf, ściółka, gałązki choinkowe, itd.
Inne prace w ogrodzie podczas listopada.
Listopad to miesiąc, gdzie już nic nie kwitnie, raczej wszystkie plony są pozbierane i schowane do spiżarni. W miejsce, gdzie się warzywa i owoce nie zepsują. To jest bardzo ważne, by cła praca ogrodnika nie poszła na marne.
W tym czasie warto również wszystkie narzędzia ogrodnicze pochować, a wcześniej oczyścić, naprawić, jeśli jest potrzeba. I schować w miejscu, które będzie przeznaczone na nie. A narzędzia będzie można użyć w nowym roku.
Krzewy iglakowe powinny zostać zabezpieczone przed opadami śniegu. Opady spowodują wyłamywanie się gałęzi, zniekształcanie kształtu, jaki nadaliśmy iglakom.
Odmiany gatunków jednorocznych nie wymagają przykrywania. Jednak odmiany dwuletnie już wymagają odpowiednich zabiegów, które polegają na zabezpieczeniu przed klimatem zimnym.
Na zakończenie wypada stwierdzić, że kalendarz prac ogrodniczych w listopadzie to etap przygotowywania i zabezpieczenia ogrodu oraz roślin na zimę. I możliwość korzystania z nowego w przyszłym roku.
Najnowsze komentarze