Ekologiczne budownictwo

Bycie eko to już nie tylko moda i nowoczesny styl życia ale przede wszystkim konieczność. Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, dbałość o przyrodę, sadzenie drzew czy oszczędzanie energii i wody są niezbędne jej chcemy żyć w świecie przyjaznym dla naszych dzieci i wnuków. Ekologiczne mogą być również nasze budynki. Jak zrealizować projekt ekologicznego budynku?

Podstawowe założenia

Chcąc wybudować budynek w pełni ekologiczny warto pamiętać o pewnych założeniach, które odgrywają ogromną rolę w procesie projektowania i budowy.
Przede wszystkim konstrukcja takiego budynku powinna być prosta i zaprojektowana w kształcie kwadratu lub prostokąta. Dach takiego budynku powinien mieć możliwie niewielki kąt załamania aby zminimalizować potencjalne straty energii.
Nowoczesny, ekologiczny budynek powinien wykorzystywać rozwiązania mające na celu oszczędzanie energii i nie powinien emitować smogu dlatego warto zainstalować w nim piec gazowy oraz rekuperator powietrza mający na celu zmniejszenie strat ciepła. Przydatna będzie także instalacja paneli fotowoltaicznych, izolacja termiczna budynku oraz montaż drzwi i okien z podwyższonym współczynnikiem termoizolacyjności aby ograniczyć straty ciepła.

Surowce niezbędne do budowy

Jakie materiały powinniśmy zastosować aby zrealizować projekt ekologicznego budynku?
Powinny to być przede wszystkim materiały energooszczędne, wysokiej jakości i z odpowiednimi certyfikatami. Do najpopularniejszych budulców należą drewno i cegła.
Drewno charakteryzuje się wieloma zaletami – jest trwałe, gwarantuje odpowiednią wilgotność, ponadto jest ognioodporne i bardzo dobrze tłumi dźwięki z otoczenia zewnętrznego. Drewno zapewnia także naturalną termoregulację dzięki czemu latem jest przyjemnie chłodno a zimą – umiarkowanie ciepło. Domy z drewna można budować w technologii szkieletowej.
Innym ekologicznym materiałem budulcowym jest cegła – stanowi ona świetny materiał wygłuszający oraz izolacyjny dzięki czemu obniżymy koszty ogrzewania. Cegła to wyrób o niskiej promieniotwórczości co czyni go dodatkowo materiałem zdrowym i trwałym.

You may also like...