Co to są filtry HEPA i jak działają?
Termin „filtr HEPA” może być mylący. Co oznacza HEPA? Z czego jest wykonany filtr HEPA i co właściwie sprawia, że jest to filtr HEPA oraz jaka jest wydajność filtra HEPA?
Co to jest filtr HEPA?
„HEPA” oznacza „wysokowydajne powietrze w postaci cząstek stałych” (filtr). Brzmi skomplikowanie, ale filtry powietrza HEPA to nic nadzwyczajnego. Zostały wynalezione w latach czterdziestych XX wieku, kiedy naukowcy opracowywali bombę atomową i są po prostu matą z przypadkowo ułożonych włókien, wykonanych ze szkła lub materiałów syntetycznych. Syntetyczny materiał zastosowany w filtrze powietrza jest podobny do tego, który jest używany w szybkoschnących T-shirtach.
Z drugiej strony filtry powietrza z włókna szklanego są wykonane ze szkła – czyli takich rzeczy jak krzemionka, tlenek glinu, tlenek wapnia, tlenek boru, tlenek magnezu, tlenek sodu.
Najważniejsze w filtrach powietrza HEPA jest to, że są one niewiarygodnie skuteczne w wychwytywaniu prawie każdego rozmiaru cząstek. Mogą wychwytywać wirusy, bakterie, pyłki, PM2,5, alergeny i nie tylko. Filtry powietrza HEPA są najważniejszym elementem każdego oczyszczacza powietrza.
Aby zobaczyć, jak wygląda losowo ułożona mata z włókien, oto zbliżenie filtra HEPA Smart Air do oczyszczacza powietrza Sqair, a obok niego widok na poziomie nano za pomocą mikroskopu.
Co sprawia, że filtr jest filtrem HEPA?
OK, więc jeśli filtry HEPA zostały wynalezione w latach czterdziestych XX wieku i nie są one niczym szczególnym, to co sprawia, że każdy stary filtr jest filtrem HEPA? Okazuje się, że użycie terminu „HEPA” ma ścisły zestaw wymagań. W Europie filtry HEPA muszą usuwać 99,95% (ISO) cząstek. W USA muszą usunąć 99,97% cząstek.
Zgodnie z normami ISO lub europejskimi filtry, które wychwytują ≥85% cząstek, ale mniej niż 99,95%, nazywane są „filtrami EPA” lub „wydajnymi filtrami cząstek stałych”. Te filtry powietrza nie spełniają wymogu filtracji, aby można je było uznać za „filtr powietrza HEPA”.
Z drugiej strony filtry, które przekraczają wymagania „filtra powietrza HEPA” i wychwytują ponad 99,999% cząstek, nazywane są „filtrami ULPA” lub „filtrami powietrza o ultra niskiej penetracji”.
OK, ale co oznaczają „cząsteczki”? Wszystkie cząsteczki? Określona wielkość cząstek? Okazuje się, że HEPA są testowane pod kątem „najbardziej penetrującego rozmiaru cząstek” (MPPS) – więcej o tym za chwilę.
Jak działają filtry HEPA?
Odpowiedź na to pytanie jest najbardziej fascynującą rzeczą dotyczącą filtrów HEPA. Większość z nas może zacząć myśleć, że filtry HEPA działają jak sieć, w ten sposób.
Najnowsze komentarze