Czy sen może wpływać na proces starzenia się skóry? Skutki snu na zdrowie skóry

Jednym z najlepszych zabiegów pielęgnacyjnych, które można zaoferować swojej skórze w domowym zaciszu, jest sen! Stanowi on jedną z podstawowych potrzeb organizmu, a bez niego nawet najlepsze i najdroższe kosmetyki nie spełnią swojej funkcji. Jaki jest związek pomiędzy procesem starzenia się skóry, a snem?

Sen i regeneracja – ekspresowa odbudowa komórek

Odbudowa komórek w ciągu nocy odbywa się na przyspieszonych obrotach. Proces ten przebiega nawet kilka razy szybciej niż w ciągu dnia! Dodatkowo, to właśnie nocą wydzielany jest hormon wzrostu wspierający syntezę kolagenu. Z kolei niedobory snu zwiększają ilość hormonu stresu, czyli kortyzolu. Jego działanie osłabia syntezę kolagenu, znacznie szybciej pojawiają się podrażnienia, mikrouszkodzenia oraz wypryski.

O sen powinny dbać osoby zmagające się z chorobami skóry. Przykładem może być trądzik. Jest stanem zapalnym, który może zostać złagodzony właśnie w nocy. Objawy nasilają się jeśli organizm jest zmęczony, a procesy regeneracyjne nie zachodzą prawidłowo.

Czy sen to dobra prewencja anty-starzeniowa?

Dbanie o sen może widocznie przyczynić się do poprawy wyglądu skóry oraz spowolnić proces starzenia się.

  • Wolniejsze powstawanie zmarszczek – włókna kolagenowe powstające podczas snu zapobiegają wiotczeniu skóry.

  • Wsparcie skuteczności kosmetyków – nocą przepływ krwi jest zwiększony, a dzięki temu lepiej wchłaniane są substancje aktywne zawarte w kosmetykach.

  • Obrzęki – odpowiednia ilość snu to recepta na brak obrzęków. Zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się m.in. worów pod oczami.

  • Kolor cery – osoby, które się dobrze wysypiają, mogą liczyć na zdrową, zarumienioną i lśniącą cerę. Z kolei brak wypoczynku to przyczyna ziemistej i nieestetycznie wyglądającej skóry.

  • Nie tylko skóra – sen wpływa również na włosy! Łamliwość kosmyków w dużej mierze zależy właśnie od ilości czasu poświęconej na nocny wypoczynek.

Jak zadbać o sen, aby mieć piękną i zdrową skórę?

Istnieje wiele prostych sposobów, które mogą znacznie poprawić jakość snu, a tym samym pozytywnie wpłynąć na wygląd skóry. Przede wszystkim, należy zadbać o regularność i systematyczność. Można to zrobić wyznaczając stałe godziny kładzenia się do łóżka i wstawania. Poza tym, kluczowe znaczenie ma higiena. Warto kupić poduszkę, którą można prać – jeśli nie w całości, to przynajmniej pokrowiec. To samo dotyczy kołdry i materaca. Zaniedbanie czystości w łóżku prowadzi do gromadzenia się tam wilgoci stanowiącej idealne warunki dla rozwoju drobnoustrojów i bakterii. Mogą one negatywnie wpływać na wygląd skóry i zaostrzać stany zapalne.

Sen to jeden z najważniejszych czynników wpływających na zdrowie skóry. Warto o niego dbać! Nie tylko aby poprawić aktualny wygląd cery, ale też w celu poprawienia ogólnego stanu zdrowia.

Artykuł powstał we współpracy z SleepMed.pl.

You may also like...