Kołdry z wypełnieniem z naturalnego puchu vs. syntetyczne: zalety i wady
Kołdra to wręcz niezbędny element każdego dobrze wyposażonego łóżka. Bez niej nie ma mowy o wysokiej jakości wypoczynku. Wybór odpowiedniej kołdry może być jednak trudny, zwłaszcza gdy zastanawiamy się nad materiałem wypełniającym. Obecnie popularne są dwa rodzaje wypełnienia: syntetyczne i naturalne. Rodzą się jednak pytania dotyczące korzyści i wad obu opcji, które przedstawimy w tym artykule.
Zalety wypełnienia z naturalnego puchu
Naturalne wypełnienie stosuje się już od bardzo dawna, dlatego też niektórym osobom trudno odzwyczaić się od tego rodzaju kołder. Przede wszystkim naturalny puch, gęsi czy kaczki, charakteryzuje się doskonałą izolacją cieplną, co jest świetnym rozwiązaniem na chłodne noce. Tego typu wypełnienie lepiej też radzi sobie z regulacją wilgoci, co oznacza, że kołdra utrzymuje nas w suchości i komforcie termicznym podczas snu. Modele z naturalnym puchem są również trwalsze i lepsze jakościowo, pod warunkiem że odpowiednio się je pielęgnuje.
Wady wypełnienia z naturalnego puchu
Niestety kołdry z wypełnieniem naturalnym nie pozostają bez wad. Po pierwsze są one zazwyczaj droższe niż te z wypełnieniem syntetycznym, a cena nieraz stanowi istotny czynnik przy wyborze. Poza tym puch może powodować reakcje alergiczne, przez co niektórzy ludzie są zmuszeni zrezygnować z tego rodzaju wypełnienia. Kluczową rolę odgrywa tutaj także trudność w utrzymaniu czystości kołdry ze wsadem puchowym.
Zalety wypełnienia syntetycznego
Czym z kolei może pochwalić się wypełnienie syntetyczne? To, co w głównej mierze cechuje tego rodzaju kołdry to hipoalergiczność. Są one więc idealne dla osób, które zmagają się z alergią i z tego powodu nie mogą korzystać z kołder puchowych. Ponadto modele syntetyczne są łatwiejsze w utrzymaniu i czyszczeniu, w przeciwieństwie do modeli naturalnych. Natomiast patrząc pod względem komfortu wypoczynku, są o wiele lżejsze i pozwalają skórze swobodnie oddychać. Są często też bardziej przystępne cenowo, co sprawia, że są atrakcyjne dla osób o ograniczonym budżecie.
Wady wypełnienia syntetycznego
Minusów związanych z wypełnieniem syntetycznym też jednak nie brakuje. Przede wszystkim charakteryzuje się ono mniejszą izolacją termiczną, dlatego też kołdry syntetyczne są niestety gorszym rozwiązaniem na sezon zimowy. Poza tym mniej skutecznie regulują wilgoć, co wpływa na komfort naszego snu. Wypełnienie syntetyczne nie idzie też w parze z ekologią, a to dość istotna kwestia w dzisiejszych czasach.
Każdy rodzaj wypełnienia może pochwalić się unikalnymi właściwościami, lecz z drugiej strony nie pozostaje także bez wad. Dlatego też wybór konkretnej kołdry zależy tak naprawdę od indywidualnych preferencji, potrzeb, budżetu oraz ewentualnych problemów zdrowotnych. Warto zatem dokładnie rozważyć wady i zalety każdej opcji, a by móc wybrać możliwie najlepsze rozwiązanie.
Artykuł powstał we współpracy z SleepingHouse.pl.
Najnowsze komentarze